• "Çocukların, nasihatten çok iyi örneğe ihtiyaçları vardır."

  • "Çocuğa verilebilecek en güzel şey zamandır."

  • "Çocukta ruh ve beden eğitimi ve gelişimi beraber yürütülmelidir. " (İbni Sina)

  • "Anneler dua ettiklerinde çocuklarının çevresindeki zırhı görselerdi, duayı hiç bırakmazlardı" Hz.Muhammed

Copyright 2023 - Çocuk Eğitimi

DOĞRU EMZİRME TEKNİKLERİ

DOĞRU EMZİRME TEKNİKLERİ

Memenizi baş parmak tepede ve dört parmak aşağıda j şeklinde tutarak destekleyin. Parmaklarınız areolanın gerisinde olmalıdır. İlk günlerde yada göğüsler çok büyük ise tüm emzirme boyunca desteklemek gerekebilir.

Meme ucunuza bir damla süt çıkarın ve meme ucunu kullanarak bebeğin dudaklarına, ağız kenarına dokunun böylece bebeğinizin ağzını genişçe açmasını sağlayın.

Bebeğinizi tüm vücudu size dönük olarak tutun. Bebeğiniz meme başı ile birlikte olabildiğince areolayı ağzının içine alacaktır.Bebek sadece meme ucunu almamalıdır.

Bebeğin dilinin alttan meme ucunu kavradığını ve dudaklarının dışarıya doğru kavradığını kontrol edin. Eğer alt çenenin yeterli açılmadığını farkederseniz çeneye hafifçe bastırın ve açılmasını, alt dudağın da dışarıya dönmesini sağlayın.Bebeğin çenesi memeye değecektir.

 

Bebeğinizin ileri geri çene hareketlerini gözleyin ve arada yutma seslerini takip edin.Bebeğin burnu ve çenesi memeye değebilir.Emzirmek canınızı acıtmamalıdır. Eğer acı duyarsanız bebek büyük ihtimalle yanlış kavramıştır bebeği nazikçe memeden ayırın ve tekrar deneyin. Bebeğinizi memeden ayırırken küçük parmağınızı yavaşça ağzının kenarından içine sokun bebeğiniz parmağınızı emerken memeden ayırın. 

Devamını oku: DOĞRU EMZİRME TEKNİKLERİ

ZTB Hastanesinde Anne ve Gebelere Verilen Eğitim

1. Hastanemizin Bebek Dostu Hastane olması ve bu kapsamda oluşturulan EMZİRME POLİTAKAMIZ ‘dan 2 maddenin anneye anlatılması,

2. Anne sütünün anneye yararlarından 2 madde anlatılması (anneyi meme kanserinden korur/çok çabuk eski haline döner. V.b)

3. Anne sütünün bebeğe yararlarından 2 madde anlatılması. (anne ve bebek arasındaki sevgi bağı /bebeğin bağışıklık güçlendirmesi v.b) 

4. Emzirme sıklığı ve süresinin sınırlandırılmamasının anlatılması, (bebek her istediğinde ve arandığında emzirtilmesi uyuyor ise 3 saati geçmeden uyandırılıp emzirilmesi. Bir emzirmede tek meme tamamı boşalana kadar emzirilmesi),

5. Emzirmeden önce el temizliğinin önemi ve memelerin sadece su ile silinmesinin önemi,

6. Annenin sırtınızı dayayacak rahat bir pozisyonda oturması,

7. Bebeğin yüzü ve ayakları anneye dönük durumda, annenin; bebeğin baş boyun ve kalçasından destekleyerek tutması ayrıntılı anlatılması ve gözlemlenmesi,

Devamını oku: ZTB Hastanesinde Anne ve Gebelere Verilen Eğitim

Anne Sütünü Artırıcı Bitkisel Kürler

Kürleri Uygulamadan Önce Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

1) Hamile bayanların, bebeklerini emziren annelerin mevsiminin dışında yetişen hormonlu ve ebter tohumlu sebzeleri tüketmemelerini özellikle belirtmek isterim.

2) Aynı anda birden fazla kürün uygulanmaması gerekmektedir.

3) Aşağıda birbirlerinden farklı birkaç tane kür önermiş bulunuyorum. Bu kürlerin tamamı anne sütünü artırıcı etkiye sahiptir. Özellikle, incir-havuç kürü ve taze beyaz dut oldukça güçlü bir galactogoguedur (anne sütünü artırıcı). Bebeklerini emziren annelere öncelikle incir-havuç kürünü uygulamalarını öneririm.

Taze beyaz üzüm
Dereotu
İncir (taze veya kurutulmuş)
İncir-havuç
Taze beyaz dut
Haşlanmış taze beyaz dut kurusu

Devamını oku: Anne Sütünü Artırıcı Bitkisel Kürler

Anne Sütünün Önemi

"Bütün memelilerin yavrularının beslenmesinde kendi annelerinin sütü en iyi olduğu gibi, süt çocuğunun beslenmesinde de Anne Sütü önemli ve yeri doldurulamayan bir besindir."

Anne sütünün bebeğe yararları:

Anne sütü bebeği enfeksiyonlara karşı koruyacak immünolojik faktörleri içerir. Anne sütüyle beslenen bebeklerde ishal, solunum yolu ve diğer enfeksiyon hastalıkları daha az görülür veya görülse bile daha az şiddette seyreder. Anne sütü bebeğin büyümesi ve gelişmesini hızlandırır. Anne sütü bebeklerin gereksinimleri olan bütün besin öğelerini içerir. Anne sütü ile beslenmiş çocuklarda egzema, allerjik hastalıklar, diş eti hastalıkları, Kanser ve diabet gibi hastalıklar daha az görülmektedir. Anne sütünün sindirimi kolaydır. Meme emme işlemi çocuğun yüz kaslarının ve kemiklerinin gelişmesini sağlar. Emme işlemi çocuğun psikososyal gelişimine katkıda bulunur. Anne ile bebek arasındaki bağın da güçlenmesini sağlar.

Emzirmenin Anneye Faydaları:

Doğumdan hemen sonra emzirme annenin doğum sonrası kanama riskini azaltır. Bebeğin annesini emmesinin anneyi idrar yolu enfeksiyonlarından , göğüs ve Yumurtalık Kanserinden koruduğu düşünülmektedir. Emzirme süresinin uzunluğuyla ilişkili olarak kanser riski azalmaktadır. Emzirme ilk 6 Ayda ovulasyonu (yumurtlamayı) ve menstrüel siklusu (adet görmeyi) geciktirir. Anne tam olarak emziriyor ve adet kanamaları başlamamış ise ilk 6 Ay gebe kalma riski çok düşüktür. Adet kanamaları başlamışsa veya tam olarak emziremiyorsa veya bebek 6 aylık olmuşsa Aile Planlaması yöntemleri mutlaka kullanılmalıdır.

Devamını oku: Anne Sütünün Önemi

f t