• "Çocukların, nasihatten çok iyi örneğe ihtiyaçları vardır."

  • "Çocuğa verilebilecek en güzel şey zamandır."

  • "Çocukta ruh ve beden eğitimi ve gelişimi beraber yürütülmelidir. " (İbni Sina)

  • "Anneler dua ettiklerinde çocuklarının çevresindeki zırhı görselerdi, duayı hiç bırakmazlardı" Hz.Muhammed

Copyright 2023 - Çocuk Eğitimi

BUNU MU İSTİYORSUNUZ?

BUNU MU İSTİYORSUNUZ?
 
• Çocuğunuz;
– Varsın, bir çivi bile çakamasın…ama, dersleri iyi olsun.
– Varsın, omuzlarda cenaze taşıyanlara bön bön baksın…ama, matematiği düzgün olsun.
– Varsın, evin çalan telefonuna cevap veremesin…ama, notları yüksek olsun.
– Varsın, eve gelen misafirlerinizle üç kelime konuşamasın…ama, fen lisesine gitmiş olsun.
– Varsın, ağlayan bir çocuk görünce ona gülsün…ama, sınıfın birincisi olsun.
– Varsın,kendisinin fazladan harçlığı olduğu halde; kantinden simit alamayan çocuklarla alay etsin…ama, öğretmenlerinin gözdesi olsun.
– Varsın, başını okşayıp hatırını soran bir yetişkine dönüp; “ Ya siz nasılsınız efendim…” diyemesin…ama, yabancı dili mükemmel olsun.
– Varsın, oyun arkadaşları olmasın…ama, sınavlarda “on” çeksin.
– Varsın;
– Taziye nedir,bilmesin,
– Başın sağ olsun ne demek, anlamasın,
– Geçmiş olsun kime denir,niçin denir, haberi olmasın,
– Uğurlar olsun, ne anlama gelir farkında olmasın,
– Ama… karneleri süper olsun.
– Evet…varsın, tek dostu olmasın…ama, iyi gelir getiren bir mesleği olsun…öyle mi…
 
Bu çocuğu bu hale nasıl mı getirdiniz:
 
– Bandı üç ay geriye sararak, çocuğunuzla “nelerden ibaret” olan iletişiminizi dinlemek ister misiniz;
– “Oğlum, çıkar üstünü-başını…doğru derslerinin başına…
– Kızım, öğrenemedin gitti şu işi…hafta içi sokak-mokak yasak…
– Ne gezmesi…sen önce ödevlerini bitir.
– Oyun mu…gelmeyeyim yanına…
– Geçen dönemin berbat karnesini unuttuğumu sanma…
– Birazdan tek tek bakacağım ödevlerine…
– Yavrum, bıktım ama her akşam ders çalış demekten…
– Şu odanın hali ne küçük bey…
– Hayır efendim…siz de ana-baba olunca her akşam bol bol televizyon izlersiniz…
– Haftaya veli toplantısı var biliyorsun değil mi küçük hanım…
– Çocuklar…kesin şamatayı da elime sopa almayayım…
 
• Çocuğunuzla bilmem ama,bu tarzınızla kimseyle iletişim kuramazsınız.
• Mesela, çocuğunuz hakkında şunları hiç merak ettiniz mi:
 
– Elinin neye yatkın olduğunu,
– Gönlünün neler arzuladığını,
– Dilinin neye uyumlu olduğunu,
– Gözlerinin zevkini,
– Hangi oyunlardan hoşlandığını,
– Neleri “merak” ettiğini,

OĞLUMUN PATİKASI

‘İşte bu benim oğlum!’ deyip bu yazının bir köşesine onun resmini koymak isterdim, ama fotoğraflarının bir yerlerde yayınlanmasından, başkasına gösterilmesinden hoşlanmıyor benim oğlum. ‘Utanıyormuş’ O bakımdan size onu tarif etmekle yetineceğim. Yaşıtlarına göre azıcık kısa boylu, saçları açık kumral, gözleri bal rengi, yüzü bal köpüğü. Hokka gibi bir burnu, samur kaşları ve küçük bir ağzı var.


Adı mı ? Enis Deha… Enis, bize dost olsun diye. Deha ise Çerkesçe güzellik anlamındaki ‘Daxe’den bozma.
Bir sürü prensipleri olan bir çocuk o. Öncelikle son derece dürüst, her şart altında doğru, ince düşünceli, merhametli, şefkatli emsalsiz bir beyefendi. Kabalıktan, ölçüsüzlükten, ciddiyetsizlikten hoşlanmayan en çok hayvanları seven tabiat aşığı, pastoral bir romantik… Sesi çağıltılı, cıvıl cıvıl… Şarkılar söyleyen, dans eden bir çocuk benim oğlum.
O benim oğlum… her evlat babasının gözünde nasıl özelse, nasıl güzelse, nasıl benzersizse o da benim gözümde öyle özel, öyle güzel…
Bu yıl dokuz yaşını sürüyor. İlk okul dördüncü sınıfa gidiyor.
İşte öyle…

Devamını oku...

LOKUM TESTİ - 4 YAŞINDA GELECEĞİ SÖYLEYEN TEST

LOKUM TESTİ
4 YAŞINDA GELECEĞİ SÖYLEYEN TEST


en önemli bin gün...
dikkat: uzun yazıdır hırpalar.

Uzun, virajlı, dümdüz yokuşlu inişli yağmurlu tozlu bir araba yarışına benzetsek yaşamımızı,365X75: 28 BİN gün kadar ediyor. İşte bu 28 turluk yarışın ilk iki turu bütün yarışın kaderini belirliyor. Hani formula 1 yarışı monte carlo şehir içi dar sokaklarda yapılır da, ilk turlarda önlerde kalırsan yarış boyunca sıralama değişmez ya, onun gibi.. yazımı henüz çocuğu 7 yaşına basmamışlar okusun. diğer turlarda olanlar, iyi mekanik-mühendislik, iyi lastik, iyi bir pit-stop ekibi ,özel dersler ,dersaneler, kamplar kitaplar gözlükler. konsantrasyon hapları bilmem ne aynen devam..

Sözüm ilk 2 turda arabası olan takım sahiplerine vede yeni takım kurup yarışlara araba sokacak olanlara. Bir sürü şey okuyup hangi birini yapacağımızı sasırıp yine etrafımızın yaklaşımlarıyla cocuk yetiştirmeye ,fabrika ayarlarımıza geri dönüvermeye meyilli olduğumuzu bildiğimden, bir kaç konu başlığının üstüne basıp sizede benimsetmeye calışacağım..bugün beslenme konularına girmiyoruz.. zaten iyi bir yarış çıkartmak için en iyi benzinleri,yağları koymamız gerektiğini biliyoruz..

Lokum testi.....
insanoğlunun diğer tüm canlılardan en büyük farkının düşünebilmesi yorumlayabilmesi olduğu söylenmekte, bu bizi 3-5 milyon yılda. mağradan ferrariye. internet cep tel. vs gibi 200 sene önce söylendiğinde insanı öldürtebilecek seviyeye çıkarttı.. bir zaman, ortaokul zamanlarım babama soruyorum. baba fatih zamanına gitsem, poloroidle resmini çekip eline versem. bana kızını verimi dedim..'' kızını mı? hayal dünyanla ticari zekan arasinda uyumsuzluk var cocugum '' dedi.

Devamını oku...

Bebekler Uyusun Diye Otomobil Ortamı Yaratan Beşik

Uyku tutmayan bebişleri uyutmada en etkili yollardan biri de otomobildir. Evde ortalığı ayağa kaldıran bebekler nedense otomobil koltuğuna yatırıldıklarında, otomobilin hareketi ve seslerinin de yardımıyla hemen uykuya dalarlar. Anne-babalar arasında en iyi bilinen taktiklerdendir otomobil taktiği. Ford İspanya da bu hayat kurtaran yöntemi almış, Ford Max'ın hareketlerini yansıtan "Max Motor Dreams" isimli bir beşiğe dönüştürmüş.

Ford Max'i tanıtmak için yaratılan Max Motor Dreams, sıradan bir beşiğe benziyor. Ancak, en önemli farkı beşiğin bir otomobilin hareketlerini taklit etmesi. Sadece hareket de değil, yumuşak seslerle motorun sesini de beşik ortamına taşıyor. Kenardan geçen LED aydınlatma ise şehrin gece ışıklarının etkisini yapıyor. Yani bebeğinizi otomobile bindirmeden otomobile bindirmiş gibi oluyorsunuz. Böylece uykuya daldıktan sonra otomobilden eve uyandırmadan nasıl götüreceğiz derdi de kalmamış oluyor.

Beşiğin bir başka özelliğiyse bir uygulama aracılığıyla otomobilinizden elde ettiğiniz veriyi yansıtabilmesi. Yani Ford Max'ınızla farklı yol ve trafik koşullarında yaptığınız yolculuğu uygulamaya kaydedebiliyor, sonra buradaki hareket ve sesleri beşikte yaratabiliyorsunuz. Uzun yol, kısa yol, dur kalk, dolambaç, otoban... Her bebeğin yol beğenisine ve zevkine göre bir ayar yapmak yapmak mümkün yani. Üstelik uygulama sayesinde ayarları koltuğunuzdan kalkmadan değiştirebiliyorsunuz da.

Devamını oku...

f t