• "Çocukların, nasihatten çok iyi örneğe ihtiyaçları vardır."

  • "Çocuğa verilebilecek en güzel şey zamandır."

  • "Çocukta ruh ve beden eğitimi ve gelişimi beraber yürütülmelidir. " (İbni Sina)

  • "Anneler dua ettiklerinde çocuklarının çevresindeki zırhı görselerdi, duayı hiç bırakmazlardı" Hz.Muhammed

Copyright 2020 - Çocuk Eğitimi

Gebelik 12.hafta

ANNE BEN GÜZEL MİYİM?

Bebek 
Bebeğinizin minik burnu ve çenesi ile profili ortaya çıktı. Beyni gelişmeye devam ediyor ve şu anda beyin büyüklüğü doğumdaki büyüklüğüne ulaşmamış olmakla birlikte, doğumdaki yapısını almış durumda.

Bu hafta safra salgılanmaya başladı, bağırsaklar artık bebeğin karnına tam olarak yerleşti ve mide kasılıp gevşeme egzersizleri yapmaya başladı.

Tüm bunlar anne karnı dışındaki hayata hazırlık çalışmalarının bir parçası. Öte yandan annenin kan hacmindeki artış bebeğin kalp atım hızının dakikada birkaç vuruş artmasına neden olabilir. 

Bebeğin minik el ve ayak tırnakları oluştu. Henüz ıslak bez değiştirmek zorunda değilsiniz ama bebeğiniz ilk çişini yaptı bile! Bebeğin böbreklerinin çalışmaya başlaması ve çiş üretilmesi amniyon sıvısının miktarının artmasına yol açacak. Bebeğiniz bu hafta yaklaşık 14 gram ağırlığında.

Anne 

Hiç yüzünüze “hamile ışıltısı” geldiğini söyleyen oldu mu? Bu ışıltının nedeni bebek sahibi olacağınız için duyduğunuz neşe ve mutluluk değil, hamile kadınların cildinin daha şeffaf ve yumuşak görünmesinin fizyolojik bir nedeni var. Artan kan hacmi ve hamilelik hormonu HCG size bu ışıltıyı kazandırıyor. Kan hacminin artması damarlardaki kan miktarının ve HCG hormonu da yağ salgısının artmasına neden oluyor. Bu da cildin daha kırmızı, dolgun ve yumuşak gözükmesine yol açıyor. Ancak yağ salgısının artması zaman zaman geçici bir sivilcelenme sorununa neden olabilir.

Düşük riskiniz daha da azalır. Bu hafta civarında uterus yukarı çıkacak ve ileriye doğru büyümeye başlayacaktır. İyi haber, artık mesanenize baskı yapmadığı için sık idrar ihtiyacı ortadan kalkacak. Bu rahatlığın keyfini çıkarın zira son üç ayda uterus yeniden mesaneye baskı yapacak pozisyona gelecektir.

Bu aralar artan kan hacminin baş ağrısı ve baş dönmesine yol açması normaldir, ancak yine de bu şikayetlerinizi doktorunuzla paylaşmayı ihmal etmeyin.


Baba 
Anne artık kendisini çok daha iyi hissediyor ve birlikte egzersiz yapmaya başlamanın tam zamanı. Birlikte düzenli olarak el ele yürüyüşlere çıkabilirsiniz.

Vücudunuz
Hamileyken kan basıncınız düşer ve bu başınızın dönmesine neden olabilir. Oturduğunuz yerden hızlı kalkmayın, koltuğun kollarından güç alarak kalkın. Yataktan kalkarken de önce bacaklarınızı sallandırın, oturun ve yine yataktan güç alarak kalkın. Ayaktayken başınız dönerse mutlaka oturun ve başınızı dizlerinizin arasına alarak bekleyin.

Duygularınız
Bebeğin doğumundan sonra iş hayatına dönmeyi düşünüyor musunuz? Karmaşık duygularınız olması doğal çünkü annelik duygularınız ağır basıyor. Eğer işinizi bırakmanız imkansızsa iş saatlerini azaltmak ya da evden çalışmak için patronunuzla konuşun. Ya da içinize tamamen sinecek bir yardımcı tutun.

İpuçları
Eğer ishal olursanız sakın 24 saat beklemeyin, doktorunuzu arayın. Sizi bu probleme karşı koruyacak önlemleri doktorunuza danışın.

f t