• "Çocukların, nasihatten çok iyi örneğe ihtiyaçları vardır."

  • "Çocuğa verilebilecek en güzel şey zamandır."

  • "Çocukta ruh ve beden eğitimi ve gelişimi beraber yürütülmelidir. " (İbni Sina)

  • "Anneler dua ettiklerinde çocuklarının çevresindeki zırhı görselerdi, duayı hiç bırakmazlardı" Hz.Muhammed

Copyright 2019 - Çocuk Eğitimi

Gebelik 13.hafta

DİNLENME ZAMANI
       
Bebek 
Bebeğiniz bu hafta 28 gram (plasenta da bu hafta bebek ile aynı ağırlıkta) 20 dişin tamamı oluştu ve çıkmak için zamanını bekliyor! Artık plasenta yeterince gelişti ve bebeğe oksijen ve gıda temin etmeye ve ayrıca hamileliğin devam etmesine yardımcı olan progesteron ve estriol hormonlarını da üretmeye başladı.


Bebeğin gelişen gözlerini korumak üzere göz kapakları kapandı. Bebeğiniz bu hafta civarında parmağını ağzına götürebilir (ancak emme refleksi henüz gelişmemiştir). Artık kaburgalar gözükmektedir. Karaciğer safra ve pankreas insülin salgılamaya başladı bile..


Anne 
İkinci üç aylık evreye hoş geldiniz! Genellikle annelerin kendilerini en iyi hissettiği dönem ikinci üç ay olmaktadır. Bu evrede, ilk ayların şikayetleri geçmiş, enerji düzeyi artmış ve hamile olduğunuzu iyice hissetmeye başlamışsınızdır.

Bazı anneler hamileliğini ilan etmek için ilk üç ayın dolmasını beklemiş olabilir. Artık bir bebek sahibi olacağınızı tüm dünyaya ilan etmenin tam zamanı! Hamilelik onlar için de daha gerçek bir hal aldığı için, baba ve diğer aile efradı genellikle bu aydan itibaren daha katılımcı olurlar. Onları katılımcı olmaya teşvik edin.

Baba 
Kutlama zamanı! Muhtemelen siz de bu güzel haberi dostlarınızla paylaşmak için bugüne kadar beklediniz. Bu haberi duyurmak üzere özel bir toplantı düzenleyebilirsiniz.
İzleyen üç ay boyunca anne de, siz de çok daha rahat olacaksınız. Annenin hormonları belli bir dengeye kavuştu, henüz karnı fazla büyümedi ve ağırlaşmadı.

Vücudunuz
Tebrikler! Artık hamileliğinizin nispeten daha kolay bir dönemine giriyorsunuz. Yorgunluğunuz, mide bulantılarınız azalacak, kendinizi enerjik hissedeceksiniz. Tatil planı yapmak için ideal bir dönem.

Duygularınız
Düşük riski artık iyice azaldı, artık rahatlayabilir ve hamileliğinizin tadını rahatça çıkarabilirsiniz. Bebeğinizin kalp atışlarını duymak da bebeğinizin “gerçek” olduğunu hissettirecektir.

İpuçları
Hamileliğiniz süresince kafeini kesiniz, unutmayın zaten 200'den fazla yiyecek, içecek kafein ihtiva eder!

f t