• "Çocukların, nasihatten çok iyi örneğe ihtiyaçları vardır."

  • "Çocuğa verilebilecek en güzel şey zamandır."

  • "Çocukta ruh ve beden eğitimi ve gelişimi beraber yürütülmelidir. " (İbni Sina)

  • "Anneler dua ettiklerinde çocuklarının çevresindeki zırhı görselerdi, duayı hiç bırakmazlardı" Hz.Muhammed

Copyright 2020 - Çocuk Eğitimi

Gebelik 14.Hafta

İKİNCİ TERİMESTER’A HOŞGELDİNİZ.
       
Bebek 
Acaba fırça gibi saçları olan bir bebeğiniz mi, yoksa saç yerine birkaç zayıf tüyün bulunduğu keltoş bir bebeğiniz mi olacak? Saçlar ve kaşlar bu hafta gelişiyor. Bebeğinizin tüm vücudunu kaplayan ve onu koruyan lanugo isimli tüy tabakası da bu hafta çıkmaya başlıyor ve bebeğin doğumuna kadar da varlığını sürdürecek.

Üreme sisteminde de bu hafta bazı gelişmeler yaşanır. Erkek bebeklerde prostat bezi oluşur. Kızlarda yumurtalıklar karın boşluğundan pelvise iner. Ayrıca tiroit bezi olgunlaştığından bebeğiniz bu hafta hormon üretmeye başlar. Bebeğiniz bu hafta yaklaşık 25 gram ağırlığında ve 80–113 mm. Uzunluğunda.

Bebek bu hafta nefes alma-verme egzersizlerine başlamış olabilir. Bebek nefes alıp verirken amniyon sıvısını içine çeker ve dışarı bırakır. Amniyon sıvısı her üç saatte bir kendini yenileyen muhteşem bir maddedir. Kısmen bebeğin idrarından oluştuğu bilinmekte olsa da genel olarak amniyon sıvısının nerede üretildiği bilinmemektedir. Hala modern tıbbın çözmesi gereken sürprizler mevcut.
Anne 
Rahminiz iri bir greyfurt boyutuna ulaştı. Hormon değişiklikleri artık daha çok cilt üzerinde kendini göstermeye başladı. Karnınızın ortasında oluşan, göbek deliğinizin altından kasık kemiğinize kadar uzanan koyu renkli çizgiye linea ligra çizgisi denir. Meme başının etrafındaki halkanın da çapı büyüyüp, rengi koyulaşmış olabilir. Hamile kaldığınız günden beri vücudunuz bebek emzirmeye hazırlanıyor!

Öte yandan bu hain hormonlar bağırsak kaslarınızı gevşettiği için bağırsaklarınız daha yavaş ve daha verimsiz çalışacağından kabızlık şikayeti ortaya çıkabilir. Ayrıca büyüyen uterus da bağırsaklara baskı yapabilir. Beslenmenizde bol sıvı ve lifli gıdalara yer vermek suretiyle bu şikayetlerinizi hafifletebilirsiniz. Kabızlığın ciddi bir hal alması durumunda doktorunuza danışmalısınız.

35 yaşın üzerindeyseniz veya riskli bir hamilelik durumu söz konusuysa doktorunuz amniyosentez olasılığını gündeme getirebilir. Amniyosentez Down Sendromu gibi kromozom anomalilerini belirleyen bir testtir. 14–18 hafta arasında çok ince bir iğne ile tahlil edilmek üzere amniyon kesesinden sıvı örneği alınır.

Amniyosentezin çok düşük oranda olsa da(%0,5) düşük riski bulunmaktadır. Bu nedenle doktorunuzla tüm endişelerinizi, bu testin fayda ve risklerini açık bir şekilde konuşmalısınız.

Baba 
Nasılsınız sevgili baba? Mali durumunuz, fazla mesailer ve artan harcamalardan dolayı strese mi girdiniz? Eğer öyleyse, durun ve derin bir nefes alın ve durumunuzu akılcı bir şekilde yeniden değerlendirmeyi deneyin. Endişeleriniz ailenizin gerçek ihtiyaçları ile orantılı mı? Çoğu kez mali durumun idaresi erkeklerden beklenir ve baba da bu konuya odaklanarak gerçek endişelerini yani babalık ve hamilelikle ilgili endişelerini gizler.

Sizi GERÇEKTEN endişelendiren şeylerin ne olduğunu bir daha düşünün. Genellikle endişe kaynaklarını tam olarak belirlemek bunların hafiflemesini de sağlar.

Vücudunuz
Uzmanlar size haftada yaklaşık yarım kilo toplamda ise 15 kilo almanızın normal olduğunu söyleyecekler. Hamileliğinizin ilk döneminde bu kiloyu alamamış olabilirsiniz, ancak şimdi alacaksınız. Beslenmenize dikkat edin ve bebeğinize enerji verecek besinleri tercih edin.

Duygularınız
Hayatınız boyunca ince kalmaya çalışırken şimdi kilo almaya başlamak moral bozucu olabilir. Ancak şimdi önemli olan içinizde büyüyen canlının ihtiyaçlarını karşılamak. Haftada hatta ayda bir tartılmanızı öneririz.

İpuçları
Normalde çok sevdiğiniz ve yediğiniz şeyler hamileliğiniz süresince sizi ve midenizi rahatsız edebilir. Onların yerine geçebilecek daha iyi tolere edilebilecek gıdaları alabilirsiniz.

f t